Miksery statyczne

Miksery statyczneProducent: Piovan

Dlaczego dodatkowa homogenizacja tworzywa jest potrzebna!

Niedoskonałe wypraski posiadające barwne smugi, plamy lub obszary o różnych odcieniach, różnice w wadze wyprasek, przekroczenie tolerancji wymiarowych, deformacje, itd. są w wielu przypadkach wynikiem niewystarczającej homogenizacji tworzywa. W czasie procesu plastyfikacji aktywna długość ślimaka ulega skróceniu, przez co ulega również skróceniu długość obszaru homogenizacji. Z tego powodu tworzywo z ostatniej fazy wtrysku jest mniej ujednorodnione, co może zostać skorygowane, w czasie wtrysku przez mikser statyczny SMN.

Budowa miksera

Każdy pojedynczy element mieszający składa się kilkunastu specjalnie zaprojektowanych żeber obudowanych pierścieniem, powodujących dzielenie przepływającej strugi tworzywa i rozprowadzenie podzielonych strug w całej średnicy przepływu. Każdy pierścień posiada elementy ustalające, co pozwala na prawidłowe zmontowania miksera z pojedynczych pierścieni. Specjalna konstrukcja miksera zapewnia bardzo wysoką odporność na obciążenia i prawidłowo eksploatowany jest praktycznie niezniszczalny.

Mikser zwykle zbudowany jest z 8 pojedynczych elementów mieszających. W zależności od indywidualnych wymagań możliwe jest zastosowanie innej liczby elementów mieszających.

Mikser statyczny SMN instaluje się w zmodyfikowanej dyszy wtryskarki. Dysza powinna posiadać własną grzałkę i czujnik temperatury oraz powinna być podłączona pod niezależną strefę regulacji temperatury.

Zasada działania

Elementy mieszające SMN instaluje się w zmodyfikowanej dyszy wtryskarki. W czasie procesu wtrysku mikser statyczny wymusza wymieszanie całej objętości wtrysku w kierunku promieniowym. W masie stopionego tworzywa różnice temperatury, lepkości oraz rozrzut wskaźnika płynięcia MFI zostaną wyrównane, a barwnik zostanie równomiernie rozłożony w masie tworzywa. W rezultacie uzyskuje się ujednorodniony stop, płynący z wyrównaną prędkością przez kanały formy.

Są to podstawowe kryteria, wymagane przy produkcji detali wysokiej jakości bez wad produkcyjnych.

Efekty, których można oczekiwać:

  • Redukcja smug i plam o innym odcieniu, wypraski bez wad optycznych,

  • Redukcja kosztów barwnika do 30%,

  • Redukcja odpadu,

  • Lepsza jakość wyprasek nawet przy przetwórstwie przemiałów,

  • Termiczna homogenizacja tworzywa – wyrównany przepływ przez kanały formy,

  • Skrócony czas cyklu,

  • Węższe tolerancje – zwiększona stabilność wymiarowa detali,

  • Rozszerzony zakres stosowania nawet dla starszych maszyn.

​Wydajność homogenizacji uzyskana przez dyszę mieszającą jest niezależna od warunków przetwórstwa. Dzięki zastosowaniu miksera statycznego odchylenia od optymalnych ustawień maszyny mają dużo mniejszy wpływ na jakość wyprasek. Redukcja liczby wadliwych wyprasek oraz oszczędności tworzywa i barwnika pozwalają w większości przypadków na amortyzację zakupu mieszadła w ciągu krótkiego czasu (kilku tygodni).

Oferta nie zawiera:

  • modyfikacji (wykonania nowej) dyszy wtryskarki,
  • grzałki oraz czujnika temperatury

 

ZADAJ PYTANIE

PRODUCENCI URZĄDZEŃ